To najmłodsze z majowych świąt, ustanowione w 2004 roku, jakby w patriotycznym duchu związane z flagą Unii Europejskiej, którą też od 19 lat uznajemy za wspólną z biało-czerwoną. W Bydgoszczy oficjalne uroczystości na placu Wolności zainteresowały sporo mieszkańców i młodzieży harcerskiej. We Włocławku był przemarsz z ogromną flagą na Stary Rynek. Podobnie w Grudziądzu – święto flagi narodowej zgromadziło mieszkańców w przemarszu przez miasto.
Wśród lokalnych władz województwa i Bydgoszczy byli, zaproszeni do udziału w spotkaniu parlamentarzyści, związani z ziemią bydgoską, w tym poseł lewicy JAN SZOPIŃSKI. Samorząd miasta, a zarazem struktury miejskie Lewicy reprezentował MIROSŁAW KOZŁOWICZ, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
We Włocławku zorganizowano przemarsz przez miasto z pl. Wolnosci na Stary Rynek. Kolorowy pochód z orkiestrą prowadzili liderzy Nowej Lewicy, samorządowcy z PIOTREM KOWALEM – przewodniczącym Rady Miasta i KRZYSZTOFEM KUKUCKIM – zastępcą prezydenta Włocławka oraz radnymi i działaczami organizacji pozarządowych. Na Stary Rynek wniesiono olbrzymią flagę biało-czerwoną, a na uczestników czekał wielki tort, oczywiście w kształcie flagi narodowej, który ufundował Urząd Miejski we Włocławku.
W Grudziądzu święto flagi fetowano z rozmachem. Z wielką biało-czerwoną przemaszerowano spod starostwa powiatowego do samego Rynku Głównego. Było kolorowo i radośnie, z udziałem ŁUKASZA KOWAROWSKIEGO – przewodniczącego Rady Miejskiej i lidera Nowej Lewicy oraz RÓŻY LEWANDOWSKIEJ – zastępczyni prezydenta Grudziądza. Młodą Lewicę reprezentował MATEUSZ ORZECHOWSKI.
W wystąpieniach podkreślano znaczenie białych i czerwonych barw naszej flagi dla polskiej historii, tożsamości narodowej, patriotycznych zachowań, którym zawsze towarzyszy.
Do mieszkańców woejewództwa za sprawą działaczy lewicy trafiły rozdawane chorągiewki, teksty Konstytucji, materiały o jej historii, drobne upominki. Dla przykładu w centrum Bydgoszczy wraz z asystentami BEATĄ KRAJEWSKĄ i JULIANEM BRZUSKĄ pakiety upominkowe rozdawał poseł JAN SZOPIŃSKI. Na grudziądzkim Rynku choragiewki wreczał koordynator regionalny Młodej Lewicy MATEUSZ ORZECHOWSKI, a na majówce w Przyjezierzu (pow. mogileński) – sekretarz powiatowy Nowej Lewicy w Mogilnie – TATIANA URBAN. Wszędzie była to okazja do przyjaznych, inspirującyh rozmów.
***
„Chorągiew rycerska jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. Była ona czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku. Kolory – biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku.
Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa. Górny pas – biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 Maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe.
Biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”.
W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Takie znaczenie mają kolory polskiej flagi”. (pspkowala.pl)
Fot. nadesłane, Beata Krajewska i Wojciech Grabczewski
Opr. nim, 2 maja 2023 r.