Wczoraj późnym popołudniem na wyjazdowym posiedzeniu w Mogilnie obradowała Kujawsko-Pomorska Rada Wojewódzka Nowej Lewicy. Wśród tematów obrad przyjęcie harmonogramu działań przygotowawczych Lewicy do kampanii wyborczej do parlamentu na terenie województwa oraz ramowego planu pracy instancji wojewódzkiej partii na II półrocze.
To kolejne posiedzenie zorganizowane na wyjeździe. Po Włocławku i Toruniu, tym razem Kujawsko-Pomorska Rada Wojewódzka umówiła się z kierownictwem Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Mogilnie na wspólne obrady. Posiedzenie przygotowano w sali sesyjnej Rady Miasta.
W imieniu gospodarzy głos zabrał przewodniczący Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Mogilnie, jednocześnie starosta mogileński Tomasz Krzesiński. Uznając wybór Mogilna na odbycie posiedzenia RW za wyróżnienie dla dokonań powiatowej organizacji partyjnej, przedstawił członkom Rady Wojewódzkiej charakterystykę spoleczno-gospodarczą powiatu. Cztery gminy wchodzące w skład powiatu zamieszkiwane są przez ponad 48 tys. osób. Jego walorem jest atrakcyjne przyrodniczo położenie. Samorząd skupia się na sprawach gospodarczych, ale dba także o rozwój edukacji, sportu i działalności organizacji pozarządowych. Dobrym polem do konsultacji działań i współpracy jest Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego, która niebawem rozpocznie V kadencję z nowo wybranym gronem członków. Realizowane w powiecie zadania inwestycyjne, to odpowiedź na zdeklarowany przez lewicę cel sukcesywnemu rozwoju powiatu. Dobrze służą temu środki finansowe, które władze samorządowe powiatu pozyskują z funduszy europejskich i krajowych, co pozwala np. dokończyć rozbudowę szpitala w Strzelnie i remontować drogi powiatowe.
Wraz z wyborem na starostę powiatu szefa Nowej Lewicy oraz dominacja lewicy w samorządzie sprawia, że to właśnie ta opcja jest odpowiedzialna za najważniejsze cele rozwojowe. Dobrze sprawowany zarząd doceniony został kilka dni temu na sesji Rady Powiatu udzieleniem absolutorium i wotum zaufania. Za to i za organizowanie środowisk lewicowych do aktywności w kołach Nowej Lewicy należały się gratulacje od władz wojewódzkich partii.
Stwierdziwszy wymagane kworum, przystąpiono do realizacji porządku obrad. Tradycyjnie już stałym punktem jest informacja współprzewodniczących RW o swojej działalności w okresie od poprzedniego posiedzenia Rady. Piotr Hemmerling i Jacek Warczygłowa mieli w kalendarzu wspólnie mocne wydarzenia, do których zaliczyć trzeba obchody święta 1 Maja na manifestacji w Warszawie, wypełnienie planu pobytu posłów Lewicy w województwie 18 maja oraz udział w marszu demokratycznej opozycji w stolicy 4 czerwca. Ponadto, obaj ukończyli z sukcesem naukę na studiach EMBA. Gratulacje dla nich!
Rada Wojewódzka odniosła się do oceny przebiegu wizyty 18 maja kilkunastu posłów Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy na terenie siedmiu miejscowości województwa. Za wysoką ocenę sprawności logistycznej, jak i merytorycznej Rada Wojewódzka podziękowała przewodniczącym i działaczom instancji partyjnych w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Lipnie, Świeciu, Toruniu, Chełmnie i Grudziądzu.
Głos zabrał poseł Krzysztof Gawkowski – przewodniczący Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy dziękując za staranne i rzetelne przygotowanie wizyty posłów w Kujawsko-Pomorskiem.
Z kolei Piotr Hemmerling przedstawił zebranym harmonogram prac i przygotowań partii do kampanii wyborczej, która wprawdzie jeszcze oficjalnie nie została rozpoczęta ogłoszeniem przez Prezydenta RP terminu wyborów, to jednak przyjęto hipotetyczny tok terminarza, skoro tzw. prekampania trwa w najlepsze.
Założono, że w pierwszych dniach lipca powołany zostanie Wojewódzki Sztab Wyborczy, którym wg statutu staje się obecny Zarząd Wojewódzki Nowej Lewicy, ale uzupełniony o przedstawicieli partii Razem, PPS i Unii Pracy. Do końca lipca powinny być ukształtowane listy wyborcze, a Zarząd Wojewódzki zatwierdzi plan objazdu wszystkich powiatów w okręgach wyborczych (nr 4 i 5), przygotowanego przez liderów list.
W dniu ogłoszenia przez Prezydenta RP terminu wyborów zwołane zostanie posiedzenie Rady Wojewódzkiej z udziałem reprezentantów wspomnianych partii sojuszniczych i rozpocznie się organizacja akcji zbierania podpisów poparcia, niezbędnych do rejestracji Komitetu Wyborczego. Po dacie inauguracji kampanii centralnej, określona zostanie data inauguracji kampanii wojewódzkiej.
Około 10 września planuje się dokonanie rejestracji list wyborczych i uzgodnienia kandydatów lewicy do komisji wyborczych. Zadanie to szczególnie adresowane jest do przewodniczących rad powiatowych Nowej Lewicy w porozumieniu z działającymi w danym powiecie strukturami partii sojuszniczych (Razem, PPS, Unia Pracy).
Obowiązki kampanijne zdeterminują aktywność statutowych organów partii, zatem dopiero po wyborach odbędziecie posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego podsumowujące wyniki wyborcze, a na 8 grudnia zaplanowano kolejne posiedzenie Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej, która oceni działalność w roku 2023 i przyjmie plan na kolejny rok, też wyborczy.
Uchwałą nr 4/2023 członkowie Rady Wojewódzkiej zaakceptowali taki tok działania i jednocześnie ramowy plan pracy na drugie półrocze.
W sprawach organizacyjnych posiedzenia sekretarz wojewódzki Zbigniew Welenc omówił przebieg reaktywacji organizacji powiatowej Nowej Lewicy w Żninie. W wyniku tego, podjęto uchwałę nr 3/2023, która stanowi, że „powołuje się kol. Beatę Supernak na pełnomocnika na okres do 6 miesięcy, która będzie wykonywać zadania i kompetencje władz organizacji powiatowej – rozwiązanej i powołanej na nowo w Żninie”.
Posiedzenie protokółowały, wybrane do tej roli Zofia Stachura i Renata Biernacka.
Fot. Tatiana Urban i Mirosław Kozłowicz
Opr. nim, 24 czerwca 2023 r.